Milan Markovič

MM KABARET

Historicky jediný profesionálny kabaret na Slovensku TATRA REVUE (zo začiatku Tatra kabaret) zanikol 20. februára 1970. Do obdobia normalizácie sa kabaret a tobôž politická satira nehodili. Z času na čas sa čosi takto označené zjavilo, ale nikto, ani oživovatelia tohto pojmu nemali jasno v tom, o čo by malo ísť. A tak pod takýmto vývesným štítom sa neraz dalo vojsť do priestorov od kaviarne s klaviristom cez hromadu hracích automatov až po „erotické salóny“. 

Čím ďalej, tým častejšie som si uvedomoval, že k tomuto príťažlivému a neraz ťažko definovateľnému žánru (či skôr multižánru) mám celkom blízko a postupom času v priebehu mojich divadelných, rozhlasových a televíznych období čoraz bližšie. Dobre som sa cítil vo vystúpeniach, ktoré ma neobmedzovali časom ani priestorom a už vôbec nie nejakým scenárom presne vymedzeným obsahom.

Trošku som si zacestoval po okolí (Viedeň, Budapešť) a vyhľadával ľudí, s ktorými bolo možné podebatovať o ich predstavách a názoroch týkajúcich sa tejto mojej stále tvrdohlavejšej zaujatosti. Patrí to do kultúrnej sféry, tak prečo nie? 

  • Len či si to nemyslíme už len my dvaja (Milan Lasica)
  • O dvadsať rokov tu už nebude nijaká kultúra (Vlado Štefko)
  • Humor je mŕtvy (Gusto Murín)
  • Neviem, najprv treba vidieť scenár (Ernest Weidler)
Mm-kabaret

Všetko sa dá, len treba chcieť, tvrdím ja. Hoci je pravda, že niekedy treba chcieť veľmi. Dali sme sa dokopy šiesti, reku nech je to pestré. Dvaja muzikanti, jeden kúzelník, pohybovo nadané dievča, neúnavný kabaretiér ešte z Tatra revue, no a pre úplnosť ešte ja. A v máji 2013 bola premiéra.

Pravdaže, niečo iné je štátom dotovaný podnik s príslušnou administratívou a dosadeným vedením, technickým vybavením a hlavne s náležitým priestorom a niečo celkom iné skupina šiestich zúfalcov bez akejkoľvej podpory, bez stálej scény a bez nádeje na primerané alebo vôbec nejaké financovanie.

A predsa sme tu už desať rokov. No áno, už nie sme šiesti, lebo za pár grošov povyberaných za nevysoké vstupné ani kura nehrabe a ani komediant nevydrží dlho šaškovať. Ale nepoložila nás ani takzvaná pandémia, ani pochybovačné osadenstvá kultúrnych zariadení, ba ani predzvesť ekonomickej katastrofy kvôli akýmsi nedomysleným sankciám nám neubrali na chuti a na guráži.

Desať rokov sme sa predstavovali s dvoma hudobníkmi, pričom variabilný člen kolektívu bol vždy iný príťažlivý hosť. Nuž ale aj ABBA sa “pretransformovala” po desiatich rokoch, a MM KABARET nie je horší. Scivilnel, zjednodušili sme scénu aj predstavenstvo, pestrejším sa stal obsah a tobôž výber hostí. A čo viac, máme “svoju” scénu: Raz do mesiaca sídlime na pódiu v klube LOZANO v Bratislave na Výhonskej 1. A darí sa. Veď si to príďte overiť. Určite neobanujete. Ráčte vstúpiť!

Objednávky predstavení prijímame na adrese  laneda@seznam.cz

z nášho kabaretenia

kliknutím na obrázok sa dozviete viac